HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Silas Radcliffe(High School Principal)Pacific View Charter School  
Stephanie Radford(Business Office Assistant)South Bay Union School District  
Sandy Radic-Oshiro(Behavioral Health Intervention Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Sandy Radic-Oshiro(School Psychologist)Loleta Union School District  
Mary Radovich(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Cecilia Rahner(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Mary Raigosa(Teacher - Grades K - 3)Jack Norton Elementary School  
Betsy Rains(Teacher - Grades 5/6)South Bay School  
Jenny Ramos(Teacher - Grade 2)Dow's Prairie School  
Katie Ramsey(Teacher - Grade 2)Coastal Grove Charter School  
Kurt Rasmussen(Teacher - Grade 1)Loleta Union School District  
Julie Rausch(Teacher - Resource)Grant School  
Brooke Raven-Sandberg(Math)Fortuna High School  
Ligia Ray(Teacher - Kindergarten)Alice Birney School  
Jon Ray(Superintendent)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Emily Rayl(Teacher - Kindergarten / TK)Scotia Union School District  
Jessie Raymer(Teacher- Grade 7)Fortuna Middle School  
Jesse Re(Teacher - Grades 7 & 8)Pacific Union School District  
Homer Read(Teacher)Laurel Tree Charter School  
Lindsi Reback(Teacher - Grade 1&2)Cuddeback Union School District  
Sarah Reback(Secretary)East High School  
Debbie Reback(Trustee)Scotia Union School District  
Marlaine Rechelluul(Fiscal Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Chad Rechelluul(Custodian/Maintenance Worker)Humboldt Co. Office of Education  
Marlaine Rechelluul(Fiscal Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Tara Redner(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Janine Redwine(Speech Therapist)Laurel Tree Charter School  
Janine Redwine(Speech/Language)Redwood Coast Montessori School  
Becky Reece(Trustee)Cutten School District  
Hillary Reed(Dental Technology)Redwoods Community College District  
Jill Reeder(Food Services)Peninsula Union School District  
Ginger Reeves(Business Services Clerk)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Dennis Reid(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Dennis Reid(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Emily Reinhart(Information Technology Help Desk)Humboldt Co. Office of Education  
Nicole Reis(Teacher - Grade 5)Arcata Elementary School  
Jennifer Reiske(Teacher - Kindergarten)Freshwater School District  
Karen Reiss(Science)Redwoods Community College District  
Mark Renner(CIS/Del Norte)Redwoods Community College District  
Amy Rennie(Teacher - Grade 5)Morris School  
John Renteria(Trustee)Jacoby Creek School District  
Laurie Renteria(Teacher- P.E.)Jacoby Creek School District  
Amy Reohr(District Secretary 2)Loleta Union School District  
Jeanine Resendez(School Secretary)Alice Birney School  
Jana Reveles(Librarian/Gate Coordinator)Fortuna Middle School  
Rebecca Rexroad(Resource Teacher)Redway School  
Hilda Reyna-Torres(Teacher - World Languages/Spanish)Eureka Senior High School  
Lori Rhinehart(Principal Account Technician/ District Payroll)Humboldt Co. Office of Education  
Ruth Rhodes(English/Del Norte)Redwoods Community College District  
Chris Rhodes(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Chris Rhodes(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Kim Rhodes-Brooks(Student Services Coordinator)Morris School  
Janarie Ricchio(Art Teacher)Union Street Charter School  
Suzanne Rice(Teacher - Grade 1)Ridgewood School  
Tashone Rice(Attendance Secretary)Hoopa Valley High School  
Barbara Rice(Trustee)Redwoods Community College District  
Alicia Rice(Bookkeeper/District Secretary)Scotia Union School District  
Elizabeth Rice(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Jim Rich(Trustee)Rio Dell School District  
William Richards(English 2H, English 2, English 4, English 4H, Online Classes)South Fork High School  
Michael Richards(Automotive Technology)Redwoods Community College District  
Michael Richards(Trustee)Pacific View Charter School  
Mike Richards(Teacher - Grade 2)Ridgewood School  
Ken Richardson(Trustee)Ferndale Unified School District  
James Richardson(Social Sciences)Fortuna High School  
Layla Richardson(Teacher Aide)Redwood Coast Montessori School  
Heather Richardson(Teacher - Preschool Special Day Class)Ruby H. Winzler Children's Center  
Jason Richie(Food Services Coordinator)Big Lagoon Union School District  
Meghan Rickson(Office Clerk)Morris School  
Drew Riddle(Teacher)McKinleyville High School  
Richard Ries(Mathematics - Del Norte)Redwoods Community College District  
Rachael Riggs(Teacher Grade 1)Hydesville School District  
Wendy Riggs(Assistant Professor, Biological Services)Redwoods Community College District  
Rex Rigney(Teacher - 7/8 Math)Ferndale Elementary School  
Darold Ringler(Bus Driver/Custodian)Cutten School  
Susan Rios(Teacher - Math)Miranda Junior High  
Lois Risling(Trustee)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Brent Ritschel(8th Grade Teacher )Hoopa Valley Elementary School  
Pamela Ritter(Teacher - Kindergarten)Jacoby Creek School District  
Jim Ritter(Career Specialist/WIA/TPP)Northern Humboldt Union High School District  
Rafael Rivera(Teacher - World Languages/Spanish)Eureka Senior High School  
Elizabeth Rivera(Teacher - Grades 4)Morris School  
Angela Rivera(Teacher - Grade 2)Fuente Nueva Charter School  
Isadora Rivers(Behavioral Support Assistant)Humboldt Co. Office of Education  
Erica Roane(Preschool Services Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Margo Robbins(Indian Education & Native Languages Director)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Mike Robershotte(Custodian)Zoe Barnum High School  
Karen Roberts(Administrative Assistant to the Superintendent)Jacoby Creek School District  
Paul Roberts(SDC Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Mathias Roberts(Paraprofessional)Fortuna High School  
Darcy Robins(Career and College Center Coordinator)Arcata High School  
Amber Robinson(Teacher - Grade 6)Trinity Valley Elementary School  
Whitney Robinson(Resource Specialist Teacher)Pine Hill School  
Jose Robles(After School Site Lead)South Bay School  
Kim Rocha(Senior Benefits Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Derrick Rocha(Lead Custodian/Maintenance Worker)Humboldt Co. Office of Education  
Diane Rocha(Benefits Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Nancy Rodgers(Secondary School Attendance Clerk)Catherine L. Zane Middle School  
Jimmy Rodgers(Lead Ground Maintenance)Eureka City Schools, A Unified District  
Maira Rodriguez(Teacher- Grades 5/6)Ferndale Elementary School  
Lori Roecklein(WA Vocational Specialist/Caseworker)Humboldt Co. Office of Education  
Kayla Rogers(Teacher - Eng Lang Arts)Catherine L. Zane Middle School  
Lex Rohn(Metal/Wood)Arcata High School  
Jill Rohn(SDC/RSP)Arcata High School  
Jacquelyn Rollings(Counseling Clerk)Catherine L. Zane Middle School  
Chris Romero(CIS)Redwoods Community College District  
Dorian Romero(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Tracy Roney(Library Technician)McKinleyville Middle School  
William Ronis(SDC)Weitchpec School  
Hallyann Roper(Teacher - Eng Lang Arts)Catherine L. Zane Middle School  
Tammy Rosa(Senior Food Service Worker)Winship Middle School  
Carmen Selina Rose(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Tammy Rose(Teacher - English)Miranda Junior High  
Judith Rose(Transitional Kindergarten Teacher )Trinity Valley Elementary School  
Carmen Rose(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Erin Roseberry(Teacher - Grade 2 & 3)Loleta Union School District  
Jennifer Rosebrook(Social Studies)Arcata High School  
Alice Rosendahl(Library Technician)Dow's Prairie School  
Brett Roslosnik(Metal & Wood Shop)Fortuna High School  
Michelle Roslosnik(Special Ed Director/TPP Coordinator)Fortuna High School  
Matthew Ross(Teacher)Orick School District  
Sharon Ross(Teacher - Grade 2)Scotia Union School District  
Alisa Ross(Teacher - Grade 6)South Bay School  
Thomas Ross(Trustee)Redwoods Community College District  
Shelly Ross(Teacher)Orick School District  
Karen Rosser(Teacher - Kindergarten)Hydesville School District  
Dustin Rossman(Principal)Hoopa Valley High School  
Donna Roudebush(Food Service Director)Fortuna Elementary School District  
Greg Rowe(SDC Life Skills)Arcata High School  
Marc Rowley(Board Member)Humboldt Co. Office of Education  
Lee Rowley(Student Information Support Specialist)Eureka Senior High School  
Bill Ruff(Board Member)Humboldt Co. Office of Education  
Dan Ruggles(Transportation/Maintenance)Loleta Union School District  
Aran Ruiz(Counselor)Hoopa Valley Elementary School  
Franz Rulofson(Agriculture)Redwoods Community College District  
Alex Rump(PE Teacher)Fortuna High School  
Timothy Rupiper(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Kylah Rush(Teacher - Grade 6)Freshwater School District  
Jenny Rushby(Teacher - Grade 6)Coastal Grove Charter School  
Brenna Russ(Teacher - Grade 5)Fortuna Middle School  
Candice Russ(Elementary Spanish Teacher)Pacific View Charter School  
Megan Russin(Nutrition Education Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Darcie Rutter(Teacher - Grade 3 )Cutten School  
Amber Ryno(Teacher)Laurel Tree Charter School