HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Sarah Padula(Teacher )Miranda Junior High  
Katie Pagel(Teacher - Grade 5)Alice Birney School  
Todd Pahl(Teacher - Grade 2)Dow's Prairie School  
Alyssa Palchick(Behavioral Support Assistant)Humboldt Co. Office of Education  
Glenda Paldino(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Diana Palecki(Speech Assistant)Humboldt Co. Office of Education  
Carla Paliaga(Teacher - Kindergarten)Redwood Coast Montessori School  
Lynne Palmer(Teacher)Weitchpec School  
Teresa Pambianco(Teacher - Special Day Class)Catherine L. Zane Middle School  
Paula Panfilio(Principal)Redway School  
Lily Pang(Medical Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Casey Pape(Teacher - Grades 6)Toddy Thomas School  
Richard Parish(SDC ED Teacher )Hoopa Valley Elementary School  
Tim Parisi(Superintendent)Jacoby Creek Charter School District  
Craig Parker(Teacher - History/Social Science)Eureka Senior High School  
Victoria Parker(Principal)Arcata Elementary School  
Victoria Parker(Principal, Arcata Elementary)Arcata School District  
Briar Parkinson(Teacher - Grade 5)Redway School  
Frankie Parks(Office Assistant / Attendance)South Fork High School  
Frankie Parks(Attendance Clerk)Miranda Junior High  
Jared Parks(Math,Physics, Calculus, Trig)South Fork High School  
Bryce Patton(Aide )Freshwater Charter School  
Kelley Patton(SDC/RSP)McKinleyville High School  
Cherie Paul(Teacher - Grade 5)Pacific Union School District  
Keta Paulson(Outreach Coordinator)Northcoast Preparatory Academy  
Quinn Pawlick(Teacher - Grades 7 & 8 Resource)South Bay Charter School  
Quinn Pawlick( Teacher - Resource)Fuente Nueva Charter School  
Jason Paytas(4th Grade Teacher )Hoopa Valley Elementary School  
Lisa Payton(Teacher - Grade 5)Lafayette School  
Louise Paz(Educational Services Technician)Eureka City Schools, A Unified District  
Bonita Peck(Speech Therapist)Pacific Union School District  
Ann Pedersen(English)Arcata High School  
Jon Pedicino(Astronomy)Redwoods Community College District  
Corrie Pedrotti(Teacher - Grade 1)Norman G. Ambrosini School  
Michael Pedrotti(Teacher - Kindergarten)Norman G. Ambrosini School  
Sophia Pelafigue(Reading Specialist)Pacific Union School District  
Molly Pelley(Health Aide)Eureka City Schools, A Unified District  
Vincent Peloso(General Education)Redwoods Community College District  
Harmony Pelren(Teacher - Grade 2)Grant School  
Francisco Pena(Behavioral Support Assistant)Humboldt Co. Office of Education  
Sarah Pennisi(Teacher - Grade 6)Sunny Brae Middle School  
Peter Perata(Teacher - Eng Lang Arts)Zoe Barnum High School  
Dan Perez(Physical Education )Freshwater Charter School  
Celestine Perez(Teacher Grade 5)Blue Lake Union School District  
Jon Perez(2nd Grade Teacher)Hoopa Valley Elementary School  
Dan Perez(P.E. Teacher)Freshwater School District  
Christina Perez(After School Program)Loleta Union School District  
Daniel Perez(Physical Education Specialist)Garfield School District  
Quiteria Perreira(Teacher - Math)Winship Middle School  
Millie Perrone(Special Day Class Teacher)Trinity Valley Elementary School  
Ron Perry(Principal/Teacher)Six Rivers Charter High School  
Patricia (Pat) Person(Elementary Library Technician)Grant School  
Jack Persson(Trustee)Pacific View Charter School  
Karen Peters(Teacher - Grade 2)Arcata Elementary School  
Earl Peters(Science)Arcata High School  
Maggie Peters(7th Grade Teacher)Hoopa Valley Elementary School  
Will Petersen(Teacher)Mattole Triple Junction High Sch.  
Kim Peterson(Math Teacher)Fortuna High School  
Kim Peterson(Food Services Manager)Peninsula Union School District  
Mike Peterson(Manufacturing Technology)Redwoods Community College District  
Eric Peterson( Teacher - Grades 5/6 SDC)Toddy Thomas School  
Shelby Peterson(Curriculum Resource Teacher/Behavior Specialist)Humboldt Co. Office of Education  
Jill Petricca(Music)Redwood Preparatory Charter School  
Sharon Petty(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Sharon Petty(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Linda Phelps(Teacher) North Coast Learning Academy SB  
Linda Phelps(Teacher) North Coast Learning Academy SB  
Kimberlin Phillips(Science)McKinleyville High School  
Anthony Piazza(Cook Manager)Eureka City Schools, A Unified District  
Claire Piccinelli(Teacher - Grade 1)Redway School  
Tammy Picconi(Business Services Coordinator)Mattole Unified School District  
Laurin Picl(Teacher - Grade 4)Alice Birney School  
Jennifer Pierce(Teacher - Grade 3)Pacific Union School District  
Perry Pieri(Continuation Teacher - Grades 9 - 12)Osprey Learning Center  
Marzanna Pietrowska(Team Leader/Counselor)McKinleyville Middle School  
Dana Pilarowski(Teacher - Grade 7)McKinleyville Middle School  
Maria Pimentel(Teacher - Grade 5)Morris School  
Adam Pinkerton(History)Fortuna High School  
Amanda Pinkerton(Teacher - Grade 2)Hydesville School District  
John Pinto(Teacher - Grade 6)Trinity Valley Elementary School  
Liberty Pinto(Teacher) Creekside Learning Center  
Becca Pipper(School Secretary)Agnes J. Johnson School  
Dan Pires(Director Transportation/Risk Management)Eureka City Schools, A Unified District  
Tammy Pires(Superintendent's Secretary)Northern Humboldt Union High School District  
Moira Pitlock(Teacher - Grade 1)Pine Hill School  
Star Pitlock(DHH Clerk)Humboldt Co. Office of Education  
Sean Pitney(SDC Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Katri Pitts(Music Teacher)Cutten School  
Margaret Plant(Reading Intervention)Norman G. Ambrosini School  
Arlene Polansky(Administrator Assistant)Hydesville School District  
Cassie Pomranke(Instructional Aide)Redwood Preparatory Charter School  
Melody Pope(Nursing/Del Norte)Redwoods Community College District  
Danato Pope(SCIA Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Cindy Porter(Higher Education Pathways Manager)Humboldt Co. Office of Education  
Carole Porter(Teacher)Humboldt Co. Office of Education  
Sheila Porterfield(Special Projects Technician)Humboldt Co. Office of Education  
PORTS - Parks Online Resources for Teachers and Students()Humboldt Co. Office of Education  
Open Position(Computer System Technician)Humboldt Co. Office of Education  
Sandra Poston(Teacher - Grade 3&4)Fieldbrook School District  
Sandra Poston(Special Education Aide)Fieldbrook School District  
George Potomianos(History)Redwoods Community College District  
John Potter(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Sarah Poust(Budget & Accounting Analyst/ AB1200/ LCAP/ Audit Review/ District Services)Humboldt Co. Office of Education  
Scully Powell(Behavior Health Clinician)Humboldt Co. Office of Education  
Kelly Pozner(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Monika Preiss(Psychologist)Humboldt Co. Office of Education  
Linda Prescott(Dietitian/Coordinator, Nutrition Program)Humboldt Co. Office of Education  
Kevin Primofiore(Maintenance)Fortuna High School  
Emilee Prince(Teacher - Kindergarten)Trinidad Union School District  
Tammy Pruden(Teacher - Grade 2)South Fortuna Elementary Sch.  
Jenny Pschaida(LVN/Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Karen Pulver(Teacher - Resource)Lafayette School  
Tory Pumpkin(Teacher - Grade 1)Norman G. Ambrosini School  
Karen Purcell(School Psychologist/Counselor)Sunny Brae Middle School  
Philip Purcell(Teacher-Math)Sunny Brae Middle School  
Karen Purcell(School Psychologist/Counselor)Arcata Elementary School  
Karen Purcell(School Psychologist/Counsleor)Arcata School District  
Kristi Puzz(Principal)Grant School  
Harry Pyke, Ed.D.(Counselor)Redwoods Community College District