HCOE Staff Directory


<- Back to Directory

Lori Acorn(School Secretary)Pacific Union School District  
Rose Adams(Trustee)Trinidad Union School District  
Lynsey Adams(P.E.)Academy of the Redwoods  
Julia Adams(Teacher - Grade 4)Arcata Elementary School  
Megan Adkins(Teacher - Special Day Class)Eureka Senior High School  
Kristy Agliolo(Teacher - Kindergarten)Washington School  
Margaret Agnew(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Cynthia Aguiar(High School Principal)Pacific View Charter School  
Claire Ajina(School Psychologist)Morris School  
Terra Albee(Teacher-Grade 7)Hydesville School District  
Carolyn Albee(School Social Work Counselor - Marshall Family Resource Center)Eureka City Schools, A Unified District  
Brad Albee(TOSA, PBIS/Restorative Practices)Eureka City Schools, A Unified District  
Patricia Albert(After School Program Aide)Garfield School District  
Laurie Alexander(Director of Student Services)Eureka City Schools, A Unified District  
Alexa Alexandre(Teacher- Agriculture, Art)Ferndale High School  
Gregg Allbright(SDC Teacher)Redway School  
Suzanne Allen(Communication Center Assistant/Receptionist)Humboldt Co. Office of Education  
Carrie Allen(Teacher - Grade 4)Norman G. Ambrosini School  
Janet Allen(Library Clerk)Arcata Elementary School  
Darren Allen(Teacher - Social Science)Winship Middle School  
Kathryn Allen(Trustee)Big Lagoon Union School District  
Jenni Allen-San Giovanni(Site Administrator)Alder Grove Charter School  
Linda Alm(School Nurse)Humboldt Co. Office of Education  
Megan Altic(Teacher - K)Dow's Prairie School  
Sara Alto(Trustee)McKinleyville Union School District  
Nicole Alvarado-Hofacker(Instructional Aide)Humboldt Co. Office of Education  
Arcelia Alvarez(Resource Specialist Teacher)Fortuna High School  
Adrian Alvarez(Lead Custodian)Washington School  
Deirdre Amaro(TOSA, Instructional Coach Special Education)Eureka City Schools, A Unified District  
Agustín Amaro(Learning Specialist, English Learners)Humboldt Co. Office of Education  
Susan Ambers(Senior Secretary)Eureka City Schools, A Unified District  
Ronda Ambrosini(SFO Account Technician)Fortuna High School  
Marissa Ambrosini(TPP Case Worker)Fortuna High School  
Lisa Ambrosini(Teacher) Creekside Learning Center  
April Amelung(Library Aide)Big Lagoon Union School District  
Melissa Ammon(Transportation & Matintenance Director)Klamath-Trinity Joint Unified Sch. District  
Daniel Ammon(Math Teacher )Hoopa Valley High School  
Judi Andersen(Coordinator, Local Child Care Planning Council)Humboldt Co. Office of Education  
Elanor Anderson(Life Skills)Arcata High School  
Beth Anderson(Superintendent/Principal)Bridgeville School District  
Deanna Anderson(Secretary)Eureka Adult School  
Sean Anderson(Teacher) Beginnings Site SB  
Hilary Anderson(Teacher-Grades 3, 4 & 5)Peninsula Union School District  
Lynn Anderson(Food Services/Cafeteria)Rio Dell School District  
Stephanie Anderson(Teacher - Grade 2 & 3 )Redway School  
Kathy Anderson(Office Manager)Peninsula Union School District  
Julia Anderson(Learning Center Coordinator) Beginnings Site SB  
Deanna Anderson(Senior Secretary)Eureka City Schools, A Unified District  
Robert Anderson(Social Science Teacher )Hoopa Valley High School  
Alexa Andis(Teacher - Grade 5)Cutten School  
Doreen Anello(Payroll / Personnel Manager)McKinleyville Union School District  
Julie Angles(English)Arcata High School  
Phil Anker(Teacher - Grade 7 )McKinleyville Middle School  
Denise Anthony(Teacher - Art)Eureka Senior High School  
Scotty Appleford(Teacher - Grades K-8)Green Point School District  
Carol Argyle(Resource Teacher)Fortuna High School  
Lawrence Argyle(Teacher)Center For Independent Study  
Aimee Arnold(Math Teacher)South Fork High School  
Dave Arnold(Mathematics)Redwoods Community College District  
Gayle Arnoul(Financial) Beginnings Site SB  
Tara Arreguin(Instructional Aide)Cuddeback Union School District  
Laura Arrington(Music Teacher)Union Street Charter School  
Laura Arrington(Teacher - Music, Grades 5-8)Jacoby Creek Charter School District  
Laura Arrington(Teacher - Music)Garfield School District  
Laura Arrington(Instrumental Music)Jacoby Creek Charter School District  
Charles Arrington(RSP Teacher)Tsurai High School  
Thor Arwood(Senior Account Clerk)Northern Humboldt Union High School District  
Laura Ashley(English)Six Rivers Charter High School  
Laura Ashley(Teacher)Arcata High School  
Karen Ashmore(Teacher)Mattole Triple Junction High Sch.  
Karen Ashmore(Principal)Honeydew School  
Karen Ashmore(Principal)Mattole Triple Junction High Sch.  
Karen Ashmore( Principal)Mattole School  
Kathy Atkinson(Personnel/Legal Secretary)Humboldt Co. Office of Education  
Cas Austrus(Operations/Maintance)Loleta Union School District  
Mara Ayala(Account Tech./ Special Programs)Fortuna Union High School District  
Jani Ayers(Teacher - Transitional Kindergarten)Alice Birney School